ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
    

HABER ARA


Gelişmiş Arama
3. Kocaeli Kitap Fuarı açıldı

3. Kocaeli Kitap Fuarı açıldı

Tarih 15 Mayıs 2011, 13:20 Editör

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Nilüfer`in katılımıyla açılan Kocaeli Kitap Fuarı`na ilgi büyük oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen Kitap Fuarı bu yılki onur konukları Şakir Balkı, Ahmet Nezih Galitekin ve Ahmet Ümit’in katılımıyla açıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde açılan ve bu yıl 315 yayınevi ile 400’den fazla etkinliğin yer aldığı Kocaeli Kitap Fuarı’na ilgi yoğun oldu. Açılışa ünlü ses sanatçısı Nilüfer’in yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Tahir Büyükakın, Dr. Mustafa Çöpoğlu, Vali Yardımcıları, Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri ve çok sayıda kitapsever katıldı.

KİTAP FUARI İÇİN BAŞKANA TEŞEKKÜR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından onur konukları Şakir Balkı, Ahmet Nezih Galitekin ve Ahmet Ümit birer konuşma yaptı. Kitapların hayatta önemli bir açılım olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan yazar Şakir Balkı, kitap okuyan bir toplumun aynı zamanda o ülkenin uygarlık düzeyini gösterdiğini kaydetti. Kitap fuarlarının geçmişinin Türkiye’de ne yazık ki 30 yıllık bir döneme rastladığını anlatan yazar Balkı, “Kocaeli Kitap Fuarı ise kentimizde sadece üç yaşında. Yani daha bir bebek. Tabii ki büyüyüp, gelişecek. Bu bebeğin hayat bulmasında büyük emeği olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

ARTIK KİTAP FUARIMIZ VAR

Balkı’nın ardından fuarın diğer onur konuğu olan araştırmacı yazar Ahmet Nezih Galitekin konuşma yaptı. Galitekin, 3. Kocaeli Kitap Fuarı’nın onur konuğu olmak gibi son derece önemli bir payenin kendisine verilmesinden dolayı Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. Hayatının önemli bir bölümümün kitapçılarda, kitaplar arasında ve kitap fuarlarında geçtiğini, hemen hemen hiçbir kitap fuarını kaçırmadığını söyleyen Galitekin, “Ama artık yaşlandık. Fuarlara gitmek eskisi kadar kolay olmuyor. Kitap Fuarı’nı ilimizde açan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BU KİTAP FUARINDA MUTLU OLDUM

Fuarın onur konuklarından olan yazar Ahmet Ümit ise bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok kitap fuarına katıldığını ancak, en fazla Anadolu’da açılan ve her geçen yıl büyüyen Kocaeli Kitap Fuarı’nda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Az okuyan bir toplum olduğumuzu söyleyen yazar Ahmet Ümit, “Onun için sorunlarımızı birbirimizi öldürerek çözmeye çalışıyoruz. Onun için sevgi ve hoşgörümüz az” şeklinde konuştu.

ASIL ONUR KONUKLARI FUARI DÜZENLEYENLERDİR

Fuarın onur konuğu olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Ahmet Ümit,”Ancak bence bu fuarın onur konukları fuarı düzenleyenler ile onun ziyaretçileridir” ifadelerini kullandı.

BAB-I ESRAR’I OKUYUN

Yazar Ahmet Ümit’e çiçek ve plaketini vermek üzere gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise yazarın en önemli eserleri arasında “Bab-ı Esrar”ın olduğunu belirterek, “Ahmet Ümit’in tüm eserleri önemlidir ancak herkese Bab-ı Esrar’ı okumalarını tavsiye ederim” dedi.

ONUR KONUKLARINA PLAKET VE ÇİÇEK

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Ercan Topaca ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, onur konuklarına çiçek ve plaket verdi.

KİTAP BİR YÜRÜYÜŞTÜR, DAHA SIK YÜRÜMELİYİZ

Açılışta bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da 3. Kocaeli Kitap Fuarı’nın Türkiye’nin aydınlanmasına ve daha çok kitap okunmasına fayda sağlamasını umduklarını söyledi. Belediyeciliğin salt yol, köprü ya da park yapmak olmadığına dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu, “Artık Türkiye’de kültür, sanat ve spor etkinliklerini benimseyen ve destekleyen yerel yönetimlere ihtiyaç var. Biz bu konuda öncü olmayı hedefledik. Kitap bir yürüyüştür. Bu yürüyüşü daha sık yapmalıyız” dedi.

BU FUARDA HER GÖRÜŞE YER VAR

‘Oku’ emrinin ilahi bir mesaj olduğuna dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu şöyle konuştu: “Her şeyi okumak lazım. Okunacak çok şey var. 3. Kocaeli Kitap Fuarı’nda her renge, her görüşe açık kitap var. Tüm kitap severleri fuarımıza bekliyoruz”

VALİ TOPACA’DAN TEŞEKKÜR

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise geçen yıllarda 500 bin kişinin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı’nı düzenleyerek kentin kültürel yaşamına önemli katkı sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.

BAKAN ERGÜN OKUMANIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

3. Kocaeli Kitap Fuarı’nın açılışına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de bir konuşma yaptı. Bakan Ergün konuşmasında kısa bir süre önce telefonuna gelen bir mesajı konuklarla paylaştı. Mesajın sonunda “Çok TV seyrediyoruz, az okuyoruz” dendiğine dikkat çeken Bakan Ergün, “Kitap okumayan bir toplumun, düşünmeyen bir toplum olduğunu düşünmek lazım. Ne kadar çok okursak, o kadar çok uygarlık düzeyimiz ileri gider. Kitap okurken oradaki bir sözcük, bir kavram ile çok şey kazanabiliriz.  Okumak kadar yazmaya önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. Bakan Ergün, Kocaeli’ne katkısı büyük olan Kitap Fuarı’nı düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür etti. Açılışta Kocaeli Aydınlar Ocağı Dernek Başkanı Ahsen Okyar, karikatürist Murat Yılmaz’ın Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu için yaptığı eserlerini takdim etti.

NİLÜFER’İN SEVİNCİ

Konuşmaların ardından kitap fuarının açılışı gerçekleştirildi. Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra fuarda yer alan stantları gezdi. Büyükşehir Belediyesi’nin ziyareti sırasında ise protokole sanatçı Nilüfer katıldı. Başkan Karaosmanoğlu burada Nilüfer’in eski ve yeni fotoğraflarının yer aldığı bir albümü hediye etti. Albümü inceleyen Nilüfer ise, “Çok güzel bir çalışma yapmışsınız.  Beni çok mutlu ettiniz. Emeğin geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan ayrıca Nilüfer’e Çalışınca Oluyor” adlı kitabını imzalayarak, hediye etti.

KİTAP SATIN ALDILAR

Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu fuardaki stantları ziyaretleri sırada çok sayıda kitap aldı. Yoğun ilgiyle açılan 3. Kocaeli Kitap Fuarı 22 Mayıs Pazar gününe kadar 10.30-21.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Bu haber 870 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Fulacıklılar’dan Oral’a ziyaret

Fulacıklılar’dan Oral’a ziyaret Fulacıklılar Derneği yöneticileri, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı makamında ziyaret etti.

Hersek Lagününde kuş türü 208’e çıktı

Hersek Lagününde kuş türü 208’e çıktı Hersek Lagünü Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) gerçekleştirildi. Lagünde yeni bir kuş türüne rastlanırken tür sayı...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi