ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
    

HABER ARA


Gelişmiş Arama
TERSAN’dan 3 ayda 5 gemi

TERSAN’dan 3 ayda 5 gemi

Tarih 28 Mart 2018, 11:59 Editör

Gemi inşa konusunda özel maksatlı gemilere ağırlık veren Tersan Tersanesi son 3 ayda 5 gemi teslim etti.

Gemi inşa konusunda özel maksatlı gemilere ağırlık veren Tersan Tersanesi son 3 ayda 5 gemi teslim etti.
Teslim edilen gemiler içerisinde kendi segmentinde dünyanın en büyük yolcu feribotları da yer alıyor.
“KENDİ ALANINDA İLK”
Tersan Tersanesi İş Geliştirme Direktörü Şakir Erdoğan, gemilerin toplam maliyetinin 120 milyon Euro civarında olduğunu bildirdi. Teslim edilen gemiler içerisinde 106 metrelik iki feribotun da yer aldığını ve gemilerin hacimsel olarak kendi alanında ilk olduğunu kaydeden Erdoğan, “Teslim edilen feribotlar Norveç’te seferlere başladı. Toplamda ise 8 dakikalık seyir yapan feribotların operasyon hızı ise 11 knot. İki geçiş arasında limanın her iki ucundaki iskelelerde ise otomatik olarak şarj ediliyor feribotların şarj süresi 7 ile 9 dakika arasında değişiyor” dedi.
KANADA’YA FABRİKA TİPİ GEMİ
Kanadalı müşterilerine 83 metrelik fabrika tipi balıkçı gemisi yaptıklarını bildiren Şakir Erdoğan, “Norveçli müşterilerimize iki adet olta tipi gemi balıkçı gemisi yaptık. Ayrıca Kanada’ya trawler tipi bir gemi teslim ettik” şeklinde konuştu. Yeni projelerle ilgili görüşmelerin devam ettiğini anlatan Erdoğan, yeni pazarla ilgili araştırmalarının devam ettiğini kaydetti. İhracat konusunda kendi sektörlerinde 2013’ten beri ilk sırada yer aldıklarını hatırlatan Erdoğan, “Bu gelişmeler bizim için önemli ancak yapılan işte Avrupalı birçok firma, tersane markasının yanı sıra ürünün menşeine dikkat ediyor. Bundan dolayı Türk tersaneleri olarak global başarılar daha önemli” diye konuştu.
İHRACATIN YÜZDE 14’Ü TERSAN’DAN
Sektör ihracatının 1.3 milyar dolar olduğunu anlatan Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu, 2017’de toplamda 200 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını ve bu rakamın sektör toplamının yüzde 14’üne denk geldiğini belirtti.
"2019'DA YOĞUN GEÇECEK"
İkinci el gemi satışlarının arındırılması neticesinde ihracatta elde ettikleri payın rakamsal olarak daha fazla olacağına işaret eden Paksu, “Tersane olarak 2018 sonunda işlerimizin umduğu gibi gitmesi halinde yüzde 10 ila 15 arasında bir büyüme ön görüyoruz” diye konuştu. 2019’u da yoğun geçireceklerini ifade eden Paksu, “Offshore sektöründe önemli bir ivme yakalamıştık ancak bu alanda yaşanan kriz bizi alternatif alanlara yönlendirdi. Özellikle Norveç’in ‘sıfır emisyonlu feribot’ projesi kapsamında feribot projelerinin inşasında artış gerçekleştirdik” diye konuştu.

Bu haber 502 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GEMİ İNŞA SAN.

Deepsea Metro-1'in Havuzlama Çalışması Başladı

Deepsea Metro-1'in Havuzlama Çalışması Başladı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait Deepsea Metro-1 adlı petrol platformu Osmangazi Köprüsü'n...

Oral: Tersanelerin bölgemize katkısı büyük

Oral: Tersanelerin bölgemize katkısı büyük Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı ziyar...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi