ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
    

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Afetin yaralar sarılıyor

Afetin yaralar sarılıyor

Tarih 31 Mayıs 2018, 14:39 Editör

Geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen yoğun yağmur yağışı sonrası hasar tespit çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Sel felaketinde yaşanan hasarın ciddi boyutları gün yüzüne çıkıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen yoğun yağmur yağışı sonrası hasar tespit çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Sel felaketinde yaşanan hasarın ciddi boyutları gün yüzüne çıkıyor.
Altınova genelinde 29 konut ve 25 ev olmak üzere toplam 55 yerin selden etkilenirken, 12 adet serada yaklaşık 500.000 bitki zarar görürken ekipmanlarla birlikte seralardaki zarar 3 milyon lirayı buluyor.
EKİPLER SEFERBER
Yalova Valiliği, Altınova Kaymakamlığı ve Altınova Belediyesi ekipleri, ilçe genelinde hasara uğrayan ev, iş yerleri, seralar ve tarım alanlarında hasar tespitlerine devam ediyor.
Yoğun yağış nedeniyle Altınova’da çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan olumsuzlukları gidermek için Altınova Belediyesi adeta seferber oldu. Yağışın etkili olduğu ilk andan itibaren harekete geçen Altınova Belediyesi Fen İşleri Garaj Amirliği ekipleri, mahallelerde yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor. İş makinaları sel sularının getirdiği toprak ve çamurları kaldıran ekipler cadde ve sokakları tazyikli suyla yıkıyor. Yetkililer, selin olumsuzluklarının en kısa zamanda giderileceğini söylediler.
“VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”
Sel baskınlarından etkilenen bölgelerde vatandaşları ziyaret eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Hafta sonu normal bir yağışın dışında doğal afet olarak nitelendirebileceğimiz bir durumla karşılaştık. Yoğun yağmur yağışının yaşandığı ilçemizde bazı ev, iş yer, sera ve tarımsal alanlarda olumsuzluklar yaşandı. Belediye olarak, devlet olarak seferber olarak ilk andan itibaren vatandaşımızın yanındayız” dedi.
“500 BİN BİTKİ YOK OLDU”
Selden dolayı Altınova genelinde 12 adet serada yaklaşık 500 bin bitkinin hasar gördüğün ve buralardaki zararın 2 milyon lirayı bulduğunu ifade eden Altınova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mesut Ünal, “Seralarımızda bir milyon liranın üzerinde de ekipman zararı bulunuyor. Ayrıca bazı Kivi bahçelerinin tabanı sel suları ile dolmuştur, çapalama ile problem giderilebilir ve durum üretim ve verimi etkilemeyecektir. Hasar tespit çalışmaları Tarımsal alanlarda Altınova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce devam etmektedir.
SERACILARI TALEBİ
Öte yandan sera sahipleri; Subaşı, otoyol menfezleri, Subaşı ve dağlardan gelen sular nedeniyle etkilenen Havuzdere, Subaşı, Yalakdere, derelerinin genişletilmesi ve taşlanması, menfezlerin yükselmesi ve büyütülmesi, bazı yerlerde kafsyoljnın altından geçen ve dolgu ile kapatılan menfezlerin açılması, bu sayede tekrar sel gelme riski ortadan kalkabileceği belirtilmiştir.
“YARDIMLARA BAŞLADIK”
Altınova genelinde 29 konut ve 25 ev olmak üzere toplam 55 yerin selden etkilendiğini söyleyen Altınova Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürüm Ufuk Kocatepe, “Yoğun yağmur yağışı sonucu oluşan selden etkilenen ev ve işyerlerinin tespitine devam ediyoruz. Belirlenen ev ve işyerlerine gerekli yardımlara başladık. Evlere gıda yardımlarımız da sürüyor” diye konuştu.

Bu haber 239 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

Yalova’nın gurur günü

Yalova’nın gurur günü 2018 Temmuz ayı itibariyle depolama gazından elektrik üretmeye başlan Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisl...

Elektrik üretim tesisi açılıyor

Elektrik üretim tesisi açılıyor YAKAB Elektrik Üretim Tesisinin açılışı, 30 Kasım 2018 Cuma Günü saat 14:30’da törenle gerçekleştirilecek.

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi