ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
Doç. Dr. Yasin Pişgin Karamürsel de panel düzenledi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Hersek Lagününde Kızıl Akbaba sürprizi

Hersek Lagününde Kızıl Akbaba sürprizi

Tarih 02 Mayıs 2019, 10:58 Editör

Göçmen Kuşlar, üreme ve beslenme amaçlı konaklayacakları alanlara yolculuklarını sürdürüyor. Hersek Lagünü göçmen misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Göçmen Kuşlar, üreme ve beslenme amaçlı konaklayacakları alanlara yolculuklarını sürdürüyor. Hersek Lagünü göçmen misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.
Göç sırasında dikkat çeken en büyük sürpriz, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden biri olan Kızıl Akbaba’nın Hersek Lagününde gözlemlenmesi oldu.
HAVA AKIMLARI ÖNEMLİ
Göçmen kuşların yolculukları hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş ve doğa gözlemcisi Fatih Bülbül, "Afrika’dan ülkemize giren kuşların bir kısmı Asya Kıtasına göç ederken önemli bir bölümü de Yalova il sınırlarından geçerek Avrupa’ya devam etmektedir. Yırtıcı kuşlar ve leylekler uzun mesafeleri az enerji harcayarak kat etmek için, gündüzleri yerden yükselen sıcak hava akımlarının (termal) içinde, onun kaldırıcı gücünden faydalanarak ve dönerek yükselirler. Termalin büyüklüğüne göre, en yüksek noktaya çıktıktan sonra, bir sonraki termali yakalayana kadar alçalarak süzülürler. Bu sayede rotaları üzerinde ilerlerken daha az enerji harcarlar.
OSMANGAZİ KÖPRÜSܒNÜN ETKİSİ
Göçmen kuşlar daha önceki yıllarda Marmara Denizi'ni, farklı rotalardan ve İzmit Körfezi'ni dolaşarak geçiyorlardı. Ancak bu yıl görüldü ki kuşlar çoğunlukla, sıcak hava akımının devam ettiği denizin en dar yeri olan Osmangazi Köprüsü'nün üzerinden karşıya geçerek, Avrupa'ya olan yolculuğunu sürdürmektedirler. Lagün ve çevresindeki kuşların zarar görmemesi için inşaatı sırasında güzergâhına kavis verdirilen Osmangazi Köprüsü, bu manada kuşların Marmara Denizi'ni geçerken yorulmadan yollarına devam etmelerine de yardımcı olmaktadır.
KAYIT ALTINDA
Yaptığımız göç izleme çalışmalarında yüzlerce orman kartalı ve diğer yırtıcılarla birlikte leylekleri de gözlemleyerek kayıt altına aldık. Göç sırasında dikkat çeken, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden biri olan Kızıl Akbaba’nın kuş gözlem kulesinin üzerinde dakikalarca dönerek adeta bizlere gösteri yapmasıydı.
KUŞ TÜRLERİ ARTIYOR
Hersek Lagünü bilindiği gibi bölgemizdeki diğer sulak alanlara oranla oldukça küçük sayılabilecek bir ekosistemdir. Su yüzeyi yaklaşık 150 hektar olan Lagün barındırdığı kuş türü bakımından ülkemizin önde gelen sulak alanlarından biridir. Alanda Altınova Belediyesi kuş gözlem ekibi çalışmalarını düzenli olarak sürdürmekte ve her yıl artan kuş popülasyonunu kayıt altına almaktadır.
214 TÜRE ÇIKTI
Son gözlem çalışmalarında bize sürpriz yapan KIZIL AKBABA (Griffon Vulture), ötleğenler familyasından BÜYÜK KAMIŞÇIN (Great Reed Warbler) ve atmacagillerden YAZ ATMACASI (Levant Sparrowhawk) gözlemlenerek kayıtlara geçirilmiştir. Böylece Hersek lagününde bugüne kadar gözlenen kuş türü sayısı toplamda 214 e çıkmıştır" dedi.

Bu haber 431 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇEMİZDEN

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından 3 yeni kuş türü tespit edilerek tür sayısı 224&#821...

Mart Meclisi tamamlandı

Mart Meclisi tamamlandı Altınova Belediye Meclisi 2020 Mart ayı oturumları, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın başkanlığında tamam...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi