ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
    

HABER ARA


Gelişmiş Arama
“Çobankale kazıları tarihimize ışık tutacak”

“Çobankale kazıları tarihimize ışık tutacak”

Tarih 27 Ağustos 2019, 14:58 Editör

Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Çobankale kazı evinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Çobankale kazı evinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.
Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Çobankale kazıları hakkında, kazı danışmanı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Öğr. Üy. Dr. Selçuk Seçkin ve Altınova Belediyesi Arkeoloğu Sabire Yazıcı Şentürk’ten bilgi aldı.
GENİŞ ÇAPLI ARAŞTIRMA
2017 yılında başlayan kazı çalışmaları çerçevesinde 2018 yılında yapılan jeoradar sonuçlarına göre planlanan kazı çalışmalarının yaklaşık 5 yıl süreceğini ifade eden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğr. Üys. Dr. Selçuk Seçkin, “Kazı çalışması Altınova Belediyesi sponsorluğunda sürdürülmekte. Altınova, Yalova’nın tarihsel mirasa sahip önemli ilçelerindendir. Çobankale’de kazı çalışmasına devam edildiği gibi farklı uzmanlık alanlarından araştırmacılar tarafından ilçede ve köylerinde de çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İlçenin ve bölgenin tarihsel geçmişinin araştırılması ve ortaya çıkartılmasına dönük çalışmalara devam edilmektedir” dedi.
“TARİHİMİZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
Kaymakam Özyiğit, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni, Bursa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğr. Üys. Dr. Selçuk Seçkin’in bilimsel danışmanlığında başlayan kazıların önemine değindi.
Çobankale kazısının bölgenin tek arkeolojik kazısı olduğunu hatırlatan Kaymakam Özyiğit, “Bu kazı bizim için çok önemli. Sadece Türk ve Osmanlı tarihi açısından değil, Selçuklu ve Bizans dönemleriyle ilgili de önemli bilgilere ulaşılacağını bekliyoruz. Belki de daha eski medeniyetlere ulaşılacak. Öte yandan kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından çok önemli bir tarihi değeri ortaya çıkartmış olacağız” diye konuştu.

Bu haber 283 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇEMİZDEN

Esnafla kahvaltı keyfi

Esnafla kahvaltı keyfi Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 16 yıldır sürdürdüğü esnaf kahvaltılarına da ara vermeden devam ediyor.

Altınova Belediyesi, kapı kapı geziyor

Altınova Belediyesi, kapı kapı geziyor İlçede çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmayan, her zaman vatandaşların yanında yer alan Altınova Belediyesi, uygulad...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi